Doświadczenie Younga


Jedno z największych doświadczeń fizycznych otwarto w Szczecinie. Każdy może odkryć falową naturę światła. Prof. Jerzy Stelmach: – To doświadczenie po raz pierwszy wykonał angielski fizyk Thomas Young w 1801r. Chciał sprawdzić, czy światło zbudowane jest z cząstek czy fal. Ponieważ oryginalne doświadczenie Younga jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych, światło zastąpił dźwięk.
10 największych doświadczeń Kilka lat temu amerykański naukowiec Robert P. Crease poprosił najwybitniejszych fizyków świata o wytypowanie 10 największych doświadczeń. Chodziło o takie, które miały decydujący wpływ na rozwój cywilizacji. Na tej liście jest m.in. eksperyment Younga, wahadło Foucault, doświadczenie Cavendisha czy rozczepienie światła. Co roku jedno z nich jest prezentowane w Szczecinie.

To trzecie z największych w historii doświadczeń fizycznych, które zorganizowano w Szczecinie. Po raz pierwszy wykonał je angielski fizyk Thomas Young w 1801r. Chciał sprawdzić, czy światło zbudowane jest z cząstek czy fal. Wczoraj powtórzono je w Szczecinie. Ponieważ oryginalne doświadczenie Younga jest możliwe tylko w warunkach laboratoryjnych, światło zastąpił dźwięk.
Na miejsce eksperymentu wybrano ogród edukacyjny Schroniska Młodzieżowego „Cuma” w Szczecinie. Pośród drzew ustawiono drewniany pawilon. Dzieli go plastikowa szyba z dwoma kilkucentymetrowymi szczelinami. To właśnie nimi „płynie” dźwięk z kamertonu ustawionego z jednej strony.
– Osoba stojąca z drugiej strony słyszy jak dźwięk rozchodzi się z różną głośnością. W zależności od miejsca w którym stoi. To właśnie dowód, że dźwięk jest falą, która może się wygaszać i wzmacniać. Podobnie jest ze światłem – tłumaczy prof. Jerzy Stelmach z Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Od dzisiaj o falowej naturze dźwięku i światła może się przekonać każdy głodny wiedzy. Patio z kamertonem ustawiono na stałe w ogrodzie „Cumy”.

Dwa z trzech odkryć To właśnie profesor Stelmach jest pomysłodawcą zorganizowania w Szczecinie wszystkich dziesięciu najpiękniejszych eksperymentów wszech czasów.

Eksperyment Younga jest już trzecim. Zaczęło się we wrześniu 2005r. W wieży Zamku Książąt Pomorskich uruchomiono wahadło Jeana Foucault’a. Jest dowodem, że ziemia kręci się wokół własnej osi. Rok później w holu wydziału matematyczno-fizycznego stanęła replika doświadczenia Henry’ego Cavendisha. To on udowodnił eksperymentalnie istnienie odkrytej przez Newtona grawitacji.

– Chcemy w prosty sposób pokazać wszystkim te piękne doświadczenia, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji – dodaje prof. Stelmach. Pora na Eratostenesa Dlatego w marcu przyszłego roku będziemy świadkami czwartego już doświadczenia. To będzie dzieło Eratostenesa. Już 2300 lat temu obliczył obwód Ziemi. – Co roku będziemy pokazywać kolejne doświadczenia. Na razie szukamy atrakcyjnych miejsc na ich przeprowadzenie. Chcemy, aby w mieście powstał szlak najpiękniejszych doświadczeń wszech czasów – tłumaczy prof. Stelmach.