Wojewódzkie Podsumowanie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych 2010


W dniach 25-27 października 2010 r. na terenie naszej gminy odbywało się Seminarium dla dyrektorów i kierowników Szkolnych Schroniska Młodzieżowych, opiekunów SKKT i liderów ośrodków edukacji ekologicznej województwa zachodniopomorskiego połączone z podsumowaniem L Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych – etap wojewódzki „Ekologia, przyroda, krajoznawstwo na tle historycznych bitew”. Wśród uczestników znaleźli się główny organizator seminarium p. Maria Syrek – wiceprezes PTSM, p. Damian Greś – dyrektor Wydziału Turystyki Gospodarki i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim, p. Jan Maranda – burmistrz Morynia oraz dyrektorzy i kierownicy schronisk młodzieżowych oraz liderzy ośrodków edukacji ekologicznej. Seminarium rozpoczęło się od wizyty w Moryniu i odwiedzin w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy Zespole Szkół w Moryniu oraz w Zespole Szkół. Goście poznali bazę schroniska i zespołu szkół.

Po obiektach oprowadzali ich p. Adam Nowiński i dyr. ZS p. Krzysztof Jaz. Następnym punktem wizyty w Moryniu był spacer po najciekawszych turystycznie miejscach naszej miejscowości. Pani Julita Miecznikowska zaprezentowała historię miasta i pokazała uczestnikom najciekawsze turystycznie miejsca Morynia. „Wizyta w Moryniu” Wieczorem w Stadninie Koni w Bielinie odbyło się podsumowanie etapu wojewódzkiego L Ogólnopolskiego Konkursu Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Nagrody wyróżnionym dyrektorom schronisk wręczali Damian Greś i Jan Maranda. „Podsumowanie konkursu” Na wtorek zaplanowano wyjazd do Schroniska Młodzieżowego w Bremsdorfer Muehle w Niemczech. To położone niedaleko Słubic schronisko realizuje projekty ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Funkcjonujące od 2004 roku po kompleksowej przebudowie schronisko położone w przepięknym lesie przyjmuje rocznie ok. 20.000 turystów, głównie klas szkolnych. Charakter pracy schroniska można porównać z praca polskich „Zielonych szkół”. Po powrocie do Bielina uczestnicy seminarium dyskutowali o możliwości realizacji projektów edukacyjnych w oparciu o schroniska młodzieżowe województwa zachodniopomorskiego oraz o realizacji wspólnych projektów edukacyjno-ekologicznych w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. „Wizyta w Bremsdorfer Muehle”.

Ostatni dzień to wizyta w „Dolinie Miłości” oraz zwiedzanie miejscowości historycznych bitew: Gozdowic, Siekierek i Cedyni. O historii i walorach turystyczno-krajobrazowych opowiadali uczestnikom wyjazdu p. Julita Miecznikowska oraz p. Krzysztof Jankowski – leśnik ze szczecińskiego Zakładu Usług Komunalnych.