Schronisko uhonorowane


Najlepsze zachodniopomorskie szkolne schroniska młodzieżowe zostały nagrodzone. Dyplomy Ministra Edukacji Narodowej otrzymały trzy schroniska sezonowe i trzy całoroczne. Doroczna uroczystość odbyła się w Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

W tym roku spotykamy się w warunkach trudnych z powodu pandemii. Jednak ta fantastyczna kadra schronisk młodzieżowych zasługuje na uznanie – powiedziała Maria Syrek, prezes Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych – Oddział Zachodniopomorski. W naszym województwie mamy może nie tak dużo schronisk młodzieżowych, ale pod względem ich działalności jesteśmy w krajowej czołówce.

Podczas spotkania podsumowano pracę schronisk młodzieżowych województwa zachodniopomorskiego w ramach Ogólnopolskiego Współzawodnictwa Szkolnych Schronisk Młodzieżowych. Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych – Oddział Zachodniopomorski, a jego prezes Maria Syrek wręczyła nagrody i dyplomy od ministra Dariusza Piontkowskiego najlepiej pracującym w roku 2019 schroniskom młodzieżowym – całorocznym i sezonowym.

W etapie wojewódzkim, w grupie całorocznych schronisk młodzieżowych pierwsze miejsce zdobyło Szkolne Schronisko Młodzieżowe ,,Fala” w Pobierowie, za którego działalność nagrodę odebrał dyrektor Rober Bresler. Komisja konkursowa podkreśliła bardzo dobrą współpracę władz samorządowych z dyrekcją tego schroniska, której efektem są inwestycje w obiekcie podwyższające standard warunków bytowych. Drugie miejsce w kategorii schronisk całorocznych przypadło SSM,,Cuma” w Szczecinie, które prowadzi dyrektor Zbigniew Jakobsche. Oba schroniska otrzymały ogólnopolskie wyróżnienie Ministerstwa Edukacji Narodowej w stopniu złotym. Natomiast trzecie miejsce i wyróżnienie MEN w stopniu srebrnym przypadło przedstawicielowi gospodarzy spotkania Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. Nagrodę odebrał kierownik Mateusz Szubski.

W grupie schronisk sezonowych pierwsze miejsce zdobyło SSM w Wolinie, którym kieruje Joanna Wielechowska, drugie miejsce zajęło SSM w Świdwinie, którym kieruje Krzysztof Matusiak, zaś trzecie miejsce zdobyło SSM w Dziwnowie, którym kieruje Aleksandra Sosnowska. Schronisko w Wolinie otrzymało wyróżnienie MEN w stopniu złotym, a schroniska w Świdwinie i Dziwnowie w stopniu srebrnym.

Uczestnicy spotkania zapoznali się z działalnością Centrum Żeglarskiego i realizowanymi przez nie programami na wodzie.